Leadership

Executive Committee

Between meetings of the Board of Directors, the Executive Committee exercises full authority in conducting Association business to the extent provided in the Bylaws. The committee is made up of the President, who acts as Chair; President-Elect; Immediate Past-President; Treasurer; six Vice-Presidents; Chairs of the Councils; and Chair of Water Research Foundation; and the Executive Director, who serves as secretary.
 

Image Alt Text

Jim Williams

President
2019-2020
Peerless-Midwest/SUEZ
Mishawaka, IN

Image Alt Text

Melissa Elliott

President Elect
2019-2020
Raftelis Consultants
Greenwood Village, CO

Image Alt Text

David Rager

Immediate-Past President
2019-2020
Rager Management Consulting, LLC
Cincinnati, Ohio

Image Alt Text

Aurel Arndt

Treasurer
2016-2020
Allentown, PA

Image Alt Text

Michael Stuhr, PE

Standards Council
2018-2021
Portland Water Bureau
Portland, OR

Image Alt Text

Joe Jacangelo

International Council
2017-2020
Stantec
Washington, D.C.

Image Alt Text

Mary Gugliuzza

Public Affairs Council
2018-2021
City of Fort Worth Water Department
Fort Worth, TX

Image Alt Text

Chi Ho Sham

Technical & Educational Council
2017-2020
Eastern Research Group
Lexington, MA

Image Alt Text

Kristin Kihs

Manufacturers/Associates Council
2019-2022
RH2 Engineering
Portland, OR

Image Alt Text

Elizabeth Carter

Vice President and Rocky Mountain Section Director
2018-2021
Aurora Water
Aurora, CO

Image Alt Text

Richard Hope, PE

Vice President and Wisconsin Section Director
2018-2021
AECOM
Stevens Point, WI

Image Alt Text

Theresa O'Grady

Vice-President and Illinois Section Director
2017-2020
Crawford, Murphy & Tilly, Inc.
Aurora, IL

Image Alt Text

Dennis Doll

The Water Research Foundation
2019-2022
Middlesex Water Co.
Iselin, NJ

Image Alt Text

Randy Moore

Vice-President and Service Provider Director-at-Large
2017-2020
Tnemec Company
Kansas City, MO

Image Alt Text

David LaFrance

Secretary
Chief Executive Officer
AWWA
Denver, CO

Image Alt Text

Greg Lukasik

Vice-President and Montana Section Director
2017-2020
Great West Engineering
Billings, MT

Image Alt Text

Patrick Kerr

Water Utility Council
2019-2022
Baton Rouge Water Company
Baton Rouge, LA

Image Alt Text

Lee Anne Jones

Vice President and OWWA, A Section of AWWA Section Director
2018-2021
Jacobs
Toronto, ON, Canada



Officers

The President is the chief elected officer of the Association and presides at all Board and Executive Committee meetings and at the Opening General Session of the annual conference. He/she accedes to office for a term of one year after serving as President-Elect. An additional year is served as Immediate Past President. 

At each winter Board meeting, the Board electors elect a President-Elect, Vice-Presidents to fill any vacancies and one or two Directors-at-Large. Each fourth year, a Treasurer, nominated by the Executive Committee, is confirmed by the Board. The Presidential Officers are the President, President-Elect and Immediate Past-President.

Advertisement
Advertisement

Board of Directors

Establishing policies for the overall management and direction of Association affairs is the responsibility of the Board. The Board consists of the President, who acts as chair; President-Elect; Immediate Past-President; Treasurer; the Chair of each Council; Chair of Water Research Foundation; one or more Directors elected by each of the 43 AWWA sections, six of whom also serve as Vice-Presidents; four Directors-at-Large; and the Executive Director, who serves as secretary. 

Board members serve for three years. Regular Board meetings are held in January and at the annual conference.



Image Alt Text

Hunter Arnold, PE

Alabama/Mississippi
2019-2022
Waggoner Engineering, Inc.
Jackson, MS

Image Alt Text

David Persinger

Alaska
2017-2020
Anchorage Water & Wastewater Utility
Anchorage, AK

Image Alt Text

Asia Philbin

Arizona
2019-2022
Marana Water Department
Tucson, AZ

Image Alt Text

Teresa Konda

Nebraska
2019-2022
HDR Inc.
Omaha, NE

Image Alt Text

Roddy Rogers

Missouri
2018-2021
City Utilities of Springfield
Springfield, MO

Image Alt Text

Curtis M. Dillard, PE

South Carolina
2019-2022
Woodruff-Roebuck Water District
Woodruff, SC

Image Alt Text

Jeffrey Ekstrom

West Virginia
2018-2021
The Thrasher Group
Charleston, WV

Image Alt Text

Debra Kaye

California-Nevada
2018-2021
V&A Consulting Engineers
San Diego, CA

Image Alt Text

Sherry Williams

Virginia
2018-2021
City of Newport News - Waterworks
Yorktown, VA

Image Alt Text

Jeff DeVille

South Dakota
2018-2021
Watertown Municipal Utilities
Watertown, SD

Image Alt Text

Bill Smith

Texas
2017-2020
Retired
Duncanville, Texas

Image Alt Text

D. Gerard Yates

Intermountain
2017-2020
Central Utah Water Conservancy District
Orem, UT

Image Alt Text

Pete Moulton

Minnesota
2017-2020
City of Saint Peter
Saint Peter, MN

Image Alt Text

Stephen Randtke

Kansas
2018-2021
University of Kansas
Lawrence, KS

Image Alt Text

Mathieu Laneuville

Quebec
2019-2022
Quebec Ministry of Municipal Affairs
Montreal, Quebec
Canada

Image Alt Text

Elizabeth Carter

Rocky Mountain
2018-2021
Aurora Water
Aurora, CO

Image Alt Text

Sue Mosburg

California-Nevada
2017-2020
Sweetwater Authority
Chula Vista, CA

Image Alt Text

Mark Duben

Iowa
2018-2021
HDR, Inc.
Des Moines, IA

Image Alt Text

Ron Hargrove

North Carolina
2018-2021
Charlotte Water
Charlotte, NC

Image Alt Text

Dean Sletten

North Dakota
2018-2021
Moore Engineering
West Fargo, ND

Image Alt Text

Paul Wobma

Western Canada
2017-2020
CH2M
Calgary, Alberta

Image Alt Text

John Seever

Indiana
2018-2021
Umbaugh
Indianapolis, IN

Image Alt Text

Kelly Comstock

Georgia
2018-2021
Brown & Caldwell
Atlanta, GA

Image Alt Text

Graham Gagnon

Atlantic Canada
2017-2020
Dalhousie University
Halifax, N.S.

Image Alt Text

Lee Anne Jones

OWWA, A Section of AWWA
2018-2021
Jacobs
Toronto, Ontario
Canada

Image Alt Text

Zack Daniel

Kentucky-Tennessee
2019-2022
CDM Smith
Nashville, TN

Image Alt Text

Ben Bridges

Southwest
2017-2020
Thornton, Musso & Bellemin
Downsville, LA

Image Alt Text

Randy Black

Pacific Northwest
2019-2022
Lakewood Water District
Lakewood, WA

Image Alt Text

Daryl K. Hiromoto

Hawaii
2017-2020
Retired, Honolulu Board of Water Supply
Honolulu, HI

Image Alt Text

Greg Lukasik

Montana
2017-2020
Great West Engineering
Billings, MT

Image Alt Text

Keisha Thorpe

Director-at-Large
2018-2021
City of Atlanta
Atlanta, GA

Image Alt Text

Paul J. Granger, PE

New York
2019-2022
Port Washington Water District
Port Washington, NY

Image Alt Text

Ana Marie Gonzalez

Florida
2017-2020
Hazen & Sawyer
Coral Gables, FL

Image Alt Text

Timothy Phelan

British Columbia
2018-2021
WSP Canada
Kelowna, BC

Image Alt Text

Gary Geck

Chesapeake
2017-2020
Mott McDonald
Arlington, VA

Image Alt Text

Michael T. Brown, PE

Pennsylvania
2019-2022
Gannett Fleming
Harrisburg, PA

Image Alt Text

Richard Hope

Wisconsin
2018-2021
AECOM
Stevens Point, WI

Image Alt Text

Carlos Garcia Salazar

Mexico
2019-2022
Universidad Autónoma de Nuevo León
Monterrey, NL
Mexico

Image Alt Text

Carlos Ortiz

Puerto Rico
2019-2022
ETAG Corp.
Caguas, PR

Image Alt Text

Lorrie Brown

Ohio
2017-2020
City of Dayton Water
Dayton, OH

Image Alt Text

Cheryl Porter

Director-at-Large
2019-2022
Great Lakes Water Authority
Detroit, MI

Image Alt Text

Marshall Thompson

Director-at-Large
2017-2020
SUEZ Water Idaho
Boise, ID

Image Alt Text

Chris Hodgson

NEWWA, A Section of AWWA
2019-2022
DN Tanks
Wakefield, MA

Image Alt Text

Jennifer Elms, PE

Texas
2019-2022
EHRA Engineering, Inc.
Houston, TX

Image Alt Text

John Herlihy

Connecticut
2019-2022
Aquarion Water Company
Monroe, CT

Image Alt Text

Theresa O'Grady, PE

Illinois
2017-2020
Crawford, Murphy & Tilly, Inc.
Aurora, IL

Image Alt Text

G. Christian Andreasen, Jr., PE

New Jersey
2019-2022
Middlesex Water Company
Iselin, NJ

Image Alt Text

Pat Staskiewicz, PE

Michigan
2019-2022
Ottawa County Road Commission
Grand Haven, MI



AWWA Staff

AWWA Staff leadership works with staff members on a day-to-day basis within our offices in Denver, Colo. and Washington, D.C.

Image Alt Text

David B. LaFrance

Chief Executive Officer

Image Alt Text

Paula I. Macllwaine

Deputy Chief Executive Officer

Image Alt Text

G. Tracy Mehan, III

Executive Director, Government Affairs
Washington, D.C.

Image Alt Text

Kevin Mann

Chief Financial Officer

Image Alt Text

Susan Franceschi

Chief Membership Officer

Image Alt Text

Mike Hiskey

Director - IT

Image Alt Text

Greg Kail

Director - Communications

Image Alt Text

April DeBaker

Director - Conferences and Events

Image Alt Text

Barb Martin

Director - Engineering and Technical Services

Image Alt Text

Steven Via

Director - Federal Relations

Image Alt Text

Ron McDonald

Director - Human Resources

Image Alt Text

Zsolt Silberer

Director - Publications

Image Alt Text

JoAnn Spinato

Director - Sales

AWWA Past Presidents

2010 -

2018  David Rager, Ohio Section

2017 Brenda Lennox, Pacific Northwest Section

2016  Jeanne Bennett-Bailey, Chesapeake Section

2015 Gene C. Koontz, Pennsylvania Section

2014  John J. Donahue, Illinois Section

2013  James A. Chaffee, Wisconsin Section 

2012 Charlie Anderson, Texas Section

2011 Jerry Stevens, Iowa Section

2010 Joseph Mantua, Chesapeake Section

2000-2009

2009 Craig Woolard, Alaska Section

2008 Michael J. Leonard, Georgia Section

2007 Nilaksh J. Kothari, Wisconsin Section

2006 A.T. Rolan, North Carolina Section

2005 Andrew W. Richardson, Arizona Section

2004 Kathryn L. McCain, Texas Section

2003 Marlay B. Price, Ohio Section

2002 Lyndon B. Stovall, South Carolina Section

2001 Ronald O. Schwarzwalder, Ohio Section

2000 Robert F. Willis, Pacific Northwest Section

1990-1999

1999 Stephen F. Gorden, Michigan Section

1998 Rod Holme, OWWA-A Section of AWWA

1997 Bevin A. Beaudet, Florida Section

1996 Rocky D. Wiley, Rocky Mountain Section

1995 Karl F. Kohlhoff, Arizona Section

1994 Robert L. Wubbena, Pacific Northwest Section

1993 Robert H. Reinert, New Jersey Section

1992 Foster S. Burba, Kentucky-Tenn. Section

1991 J. Edward Singley, Florida Section

1990 Frederick H. Elwell, New England

1980-1989

1989 Harold E. Snider, Missouri Section

1988 Steven Bonk, Ontario Section

1987 John H. Robinson, Kansas Section

1986 Robert T. Chuck, Hawaii Section

1985 Richard Miller, Ohio Section

1984 William H. Richardson, Illinois Section

1983 William O. Lynch, New York Section

1982 John H. Stacha, Texas Section

1981 Kenneth J. Miller, Rocky Mountain Section

1980 Jerome B. Gilbert, California-Nevada Section

1970-1979

1979 Donald K. Shine, Michigan Section

1978 Curtis H. Stanton, Florida Section

1977 R.R. Peters, Virginia Section

1976 C.A. Ring III, New Jersey Section

1975 Walter K. Morris, Pennsylvania Section

1974 Robert B. Hilbert, Intermountain Section

1973 George E. Symons, New York Section

1972 Clifford W. Hamblin, North Central Section

1971 Charles A. Black, Florida Section

1970 Thurston E. Larson, Illinois Section

1960-1969

1969 Joseph H. Kuranz, Wisconsin Section

1968 H. Cristopher Medbery, California Section

1967 Henry J. Graeser, Texas Section

1966 Leo Louis, Indiana Section

1965 Samuel S. Baxter, Pennsylvania Section

1964 E. Jerry Allen, Pacific Northwest Section

1963 John G. Copley, New York Section

1962 William D. Hurst, Western Canada Section

1961 John W. Cramer, Nebraska Section

1960 C.F. Wertz, Florida Section

1950-1959

1959 Lauren W. Grayson, California Section

1958 Lewis S. Finch, Indiana Section

1957 Fred Merryfield, Pacific Northwest Section

1956 Paul Weir, Southeast Section

1955 Frank C. Amsbary Jr., Illinois Section

1954 Dale L. Maffitt, Iowa Section

1953 M.B. Cunningham, Southwest Section

1952 Charles H. Capen, New Jersey Section

1951 Albert E. Berry, Ontario Section

1950 W. Victor Weir, Missouri Section

1940-1949

1949 A.P. Black, Florida Section

1948 Linn H. Enslow, New York Section

1947 N.T. Veatch, Missouri Section

1946 Wendell R. LaDue, Ohio Section

1945 Leonard N. Thompson, North Central Section

1944 Samuel F. Newkirk Jr., New Jersey Section

1943 Samuel B. Morris, California Section

1942 Abel Wolman, Chesapeake Section

1941 Louis R. Howson, Illinois Section

1940 Norman J. Howard, Ontario Section

1930-1939

1939 J. Arthur Jensen, North Central Section

1938 Reeves Newsom, New York Section

1937 Eugene F. Dugger, Virginia Section

1936 William W. Hurlbut, California Section

1935 Frank A. Barbour, New England Section

1934 Harry E. Jordan, Indiana Section

1933 Malcolm Pirnie, New York Section

1932 George W. Pracy, California Section

1931 Ross L. Dobbin, Ontario Section

1930 George T. Fenkell, Michigan Section

1920-1929

1929 Jack J. Hinman Jr., Iowa Section

1928 William W. Brush, New York Section

1927 James E. Gibson, Southeast Section

1926 Allan W. Cuddeback, New Jersey Section

1925 Harry F. Huy, New York Section

1924 Frank C. Jordan, Indiana Section

1923 George W. Fuller, New York Section

1922 Willard S. Cramer, Kentucky-Tennessee Section

1921 Edward Bartow, Iowa Section

1920 Beekman C. Little, New York Section

1910-1919

1919 Carleton E. Davis, Pennsylvania Section

1918 Charles R. Henderson, Iowa Section

1917 Theodore A. Leisen, Michigan Section

1916 Leonard Metcalf, New England Section

1915 Nicholas S. Hill Jr., New York Section

1914 George G. Earl, Louisiana Section

1913 Robert J. Thomas, Massachusetts Section

1912 Dow R. Gwinn, Indiana Section

1911 Alexander Milne, Ontario Section

1910 John W. Alvord, Illinois Section

1900-1909

1909 William P. Mason, New York Section

1908 D.W. French, New Jersey Section

1907 George H. Felix, Pennsylvania Section

1906 Darney H. Maury, Illinois Section

1905 Benjamin C. Adkins, Missouri Section

1904 Morris R. Sherrerd, New Jersey Section

1903 L.N. Case, State of Minnesota

1902 Charles H. Campbell, North Carolina Section

1901 William R. Hill, New York Section

1900 Charles E. Bolling, Virginia Section

1890-1899

1899 R.M. Clayton, Georgia Section

1898 Joseph A. Bond, Delaware Section

1897 John Caulfield, State oif Minnesota

1896 F.A.W. Davis, Indiana Section

1895 William G. Richards, Georgia Section

1894 William Ryle, New Jersey Section

1893 James P. Donahue, Iowa Section

1892 G.H. Benzenberg, Wisconsin Section

1891 John M. Diven, New York Section

1890 William B. Bull, Illinois Section

1881-1889

1889 John H. Decker, Kansas Section

1888 A.N. Denman, Iowa Section

1887 J.T. Fanning, State of Minnesota

1886 B.F. Jones, Missouri Section

1885 Peter Milne Jr., New York Section

1884 L.H. Gardner, Louisiana Section

1883 John G. Briggs, Indiana Section

1881-82 Jacob T. Foster, Illinois Section